FLOTA WIELKOPOLSKI - POCIĄG SPECJALNY 
Z SP3RBQ i SQ3JPV NA POKŁADZIE

Sobota, 30 lipca 2011 roku

 
Podczas przejazdu pociągu specjalnego zorganizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni prowadzonego przez najsłynniejszy polski parowóz Pm36-2, "Piękną Helenę", Wojtek SP3RBQ oraz Piotr SQ3JPV nawiązywaliśmy łączności w pasmach 80m, 2m i 70 cm. 
Udało nam się przeprowadzić około 30 QSO. Niestety metalowe wagony nie okazały się przyjaznym środowiskiem dla naszych anten nadawczych. Pierwsze łączności przeprowadzilismy w Bydgoszczy z ręcznego radia. Po zainstalowaniu pionowej anteny na 40m próbowaliśmy nawiązać łączność z naszym rodzinnym miastem Wolsztynem, z Jankiem SP3HD. Niestety nie udało się. Antena pionowa przymocowana do klamki drzwi metalowego pudła wagonu nie chciała się stroić i mocno tłumiła sygnał. Spróbowaliśmy następnie zamocować ćwierćfalową antenę samochodową na 2m i 70cm podłączoną do FT-7800. Jadąc do Gdańska i dalej do Gdyni otwieraliśmy wszystkie przemienniki oraz wołaliśmy na kanałach bezpośrednich, przede wszystkim 145.500 i 145.550. Niestety aktywność stacji była bardzo mała. W drodze powrotnej o godzinie 22:30 czasu lokalnego ponownie dotarliśmy do Bydgoszczy. Mieliśmy tu planowy godzinny postój na tzw. wodowanie parowozu. Między słupami oświetleniowymi na wysokości około 2 metrów rozwineliśmy na peronie dipol na 80m co wywołało nie małe zdziwienie pozostałych pasażerów. Było jednak warto! Transceiver na KF odżył! Piotr SQ3JPV podaje ogólne wywołanie, zgłasza się SP3SPK, a następnie inne stacje. 
Była to nasza pierwsza przygoda z łącznościami prowadzonymi z pociągu i to z pociągu "pod parą". Zapewniamy jednak, iż nie ostatnia! O kolejnych wyprawach radiowych na pokładzie pociągu "pod parą" będziemy informować!

Vy 73

SP3RBQ & SQ3JPV

SQ3JPV/m & SP3RBQ/


Postuj na stacji w Bydgoszczy - prowadzimy łączności z radia ręcznego na przemienniku 145.700


Piotr SQ3JPV próbuje nawiazać łączność z Jankiem SP3HD - niestety bez powodzenia


mobilowa natena na 40m


mobilowa antena na 2m /  70 cm


 
 
www.sp3rbq.com