Kolej to nasza szansa i przyszłość
Połączenia kolejowe dla Wolsztyna to nasza szansa i przyszłość. Nie będąc jeszcze Burmistrzem, w roku 2010,  wypowiedziałem się negatywnie w sprawie likwidacji odcinka linii kolejowej Sulechów - Wolsztyn. Argumenty: "wybudujemy ścieżkę rowerową na nasypie kolejowym" nigdy do mnie nie trafiały. Ścieżkę rowerową gmina wybuduje z pomocą środków zewnętrznych lub własnych prędzej czy później. Linii kolejową gmina raczej już sama nie wybuduje nigdy. Dlatego też zaprotestowałem przeciwko likwidacji linii kolejowej Nowa Sól - Wolszyn. Obecnie tory pozostały już tylko na odcinku z Wolsztyna do Świętna, z "rozkradzionym" odcinkiem między Kębłowem a Świętnem. Dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni ubytek w torowisku ma zostać uzupełniony, tak aby pociąg z Wolsztyna mógł ponownie dojechać do Świętna. Jest to realne w roku 2024. 

Cały czas istnieje torowisko na odcinku Powodowo - Wolsztyn. Nasze starania o reaktywację połączeń kolejowych na tym odcinku zostały uwzględnione przez PKP PLK oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Poparł je także Powiat Wolsztyński. Pod koniec 2023 roku odcinek linii kolejowej Powodowo - Wolsztyn został wyremontowany do stanu umożliwiającego przywrócenie ruchu kolejowego, co ma nastąpić w pierwszym półroczu 2024 roku. Wypowiadałem się o tym m.in. na łamach samorządowej gazety Wspólnota we wrześniu 2020 roku.

PS. Czy wiesz, że dziś po zakończeniu remontu ostatniego odcinka inii 357 między Drzymałowem a Wolsztynem,  z naszego miasta do Poznania kursuje 13 bezpośrednich połaczeń do stolicy Wielkopolski? Zobacz rozkład jazdy.
 
 
.